آموزشی, اطلاعات عمومی

آموزش پارافین تراپی صورت در منزل بدون دستگاه

پارافین از زمان امپراتوری روم در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است ولی از دهه ۱۹۶۰ توسعه یافته است و برای پاکسازی منافذ پوست، کاهش چین و چروک و مرطوب کردن صورت مناسب است. از پارافین می توان به عنوان یک ماده اصلی برای درمان خشکی و کم آبی پوست استفاده نمود. حفظ و تغذیه پوست خشک زمان و تلاش زیادی را لازم دارد و حتی می تواند هزینه زیادی را به همراه داشته باشد زیرا بیشتر محصولات فقط پوست را به طور موقت ترمیم می کنند ولی پارافین تراپی می تواند درمانی موثر و به صرفه برای پوست خشک باشد.

پارافین چیست؟

پارافین نوعی موم نرم است که برای مانیکور، پدیکور و معالجه صورت استفاده می شود. این ماده با ایجاد یک لایه روغنی نازک و غیر قابل مشاهده بر روی سطح پوست، از تبخیر آب پوست جلوگیری می کند و رطوبت آن را حفظ می نماید. این بدان معنی است که بعد از پارافین تراپی پوست مانند گذشته نرم خواهد شد.

وسایل مورد نیاز پارافین تراپی صورت

1-پارافین مخصوص

۲-دستگاه پارافین تراپی

۳-مرطوب کننده و لوسیون

۴-صابون آنتی باکتریال یا محلول پاک کننده صورت

۵-پد صورت مخصوص پارافین تراپی یا گاز استریل

فواید پارافین تراپی

پاک کننده منافذ

موم پارافین از گرمای بالایی برخوردار است و قادر است آن گرما را طولانی تر از سایر مواد صورت و پوست حفظ کند. گرمای موم پارافین منافذ پوست شما را باز می کند و این امر به این دلیل است که گرما باعث تعریق پوست می شود و لک های پوستی را از بین می برد. همچنین با شل شدن پوست اجازه می دهد تا جوش های سر سیاه و سفید سرسخت را از بین ببرید.

روشن کننده پوست

گرمای حاصل از موم پارافین گردش خون در رگ های صورت را افزایش می دهد که باعث تقویت پوست و روشن شدن چهره می شود.

کاهش دهنده چین و چروک

از آنجا که موم پارافین قادر به حفظ و انتقال حرارت خود به طور مؤثر است، اغلب برای آرام کردن مفاصل سفت شده استفاده می شود. در پارافین تراپی صورت، موم عضلات را بیش از حد آرام می کند و این امر با کاهش چین و چروک و تنش در عضلات صورت مرتبط است.

مرطوب کننده

بیشتر متخصصان زیبایی به این نتیجه رسیده اند که موم پارافین در مقایسه با هر نوع لوازم پوست دیگر، بیشتر باعث مرطوب شدن پوست می شود. به این دلیل که قبل از زدن پارافین روی صورت، مرطوب کننده قوی مانند کرم کلاژن سازی زده می شود و هنگامی که موم اعمال می شود، منافذ پوست باز شده و امکان نفوذ عمیق مرطوب کننده را فراهم می آورد. این روند مخصوصاً برای افرادی که پوست بسیار خشکی دارند، توصیه می شود.

آرامش بخش

 گرمای حاصل از موم پارافین یک درمان آرامش بخش است. پارافین تراپی صورت به ویژه در مناطقی که آب و هوای سرد دارد و در بین خانم های باردار و مسن که از درد یا سفتی ماهیچه های صورت خود رنج می برند، بسیار محبوب است.

بهبود ظاهر پوست

با انجام پارافین تراپی، پوست شما بعد از هر جلسه نرم تر و نرم تر خواهد شد.

اگر مبتدی هستید یا در حال آزمایش نحوه استفاده از موم پارافین هستید، ابتدا مهم است که بدانید که چگونه موم پارافین را روی صورت بمالید تا خطرات را کاهش داده و فواید آن را افزایش دهید. از موم پارافین در درجه اول در اسپاهای بهداشتی و پزشکی استفاده می شود تا به آرامی لایه های پوستی را از بین ببرد و در عین حال همزمان با از بین بردن پوست خشک، جنبه درمانی نیز داشته باشد مثلا برای ورم مفاصل نیز اثرگذار است. با این وجود با کمی اطلاعات می توانید در خانه هم به نتایج مشابهی برسید.

آموزش مراحل پارافین تراپی صورت با دستگاه پارافین تراپی

۱-پاکسازی

ابتدا باید پوست را از هر گونه مواد آرایشی و گرد و غبار پاک نمایید. پس صورت و گردن را با صابون آنتی باکتریال یا پد شست و شو و یا هر محلول پاک کننده دیگر، کاملا تمیز کنید. سپس صورت را با آب گرم بشویید تا مواد پاک کننده از بین برود.

۲-بخاردهی پوست

در صورت تمایل می توانید چند دقیقه صورت را در مقابل بخار آب قرار دهید تا منافذ آن به خوبی باز شود. این کار از بین بردن جوش های سرسیاه و سرسفید را آسان تر می کند.

۳-ماساژهای آرامش بخش

کرمی مناسب را روی پوست صورت زده و شروع به ماساژ کامل صورت نمایید. این کار پوست شما را برای شروع پارافین تراپی آماده می سازد.

کرم اضافی را از روی پوست پاک نمایید و مجددا یک لوسیون مرطوب کننده مناسب و خوب روی صورت بزنید. حتما از یک لوسیون رطوبت زا مناسب استفاده نمایید زیرا این کرم با گرمای پارافین جذب پوست می شود.

۴-پارافین

برای جلوگیری از سوختگی پوست و عدم ایجاد حساسیت، یک لایه پارچه ضخیم  یا گاز استریل به عنوان محافظ روی پوست صورت گذاشته می شود که مطابق با فرم صورت است و برای راحت نفس کشیدن و پلک زدن و حرف زدن در حین پارافین تراپی، بینی و دهان و چشم ها خارج از آن قرار می گیرد. البته توصیه می شود که در حین کار چشم ها را باز نکنید و به استراحت و ریلکس کردن بپردازید.

سپس دستگاه پارافین را روشن نموده تا گرم شود و حرارت مناسب آن را تنظیم و تست کنید تا پوست را نسوزاند. حرارت مناسب برای پارافین تراپی اصولا  ۵۰ درجه سانتی گراد می باشد که برای صورت باید زیر ۵۰ درجه باشد ولی در هر صورت با توجه به نوع و جنس پوست صورت و حساسیت های آن به تشخیص متخصص قابل تنظیم است. با براش یا قلم، موم را روی پارچه قرار گرفته روی صورت بگذارید به طوری که کلا یک لایه از پارافین روی آن را بگیرد. گرمای پارافین منافذ پوست را باز کرده و پوست را جوان می کند. ماهیچه های صورت را شل می کند و احساس بهتری خواهید داشت. بعد از حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ماسک را بردارید.

۵-مرطوب کننده

در آخر صورت را با کرم و روغن های گیاهی مناسب ماساژ دهید تا رطوبت پوست تامین شود.

آموزش پارافین تراپی صورت در منزل بدون دستگاه

پارافین تراپی در منزل هم قابل انجام دادن می باشد ولی نیاز به تجربه و مهارت دارد تا پوست دچار سوختگی نشود.

۱-ابتدا باید پارافین بهداشتی را در ظرفی تمیز روی اجاق گرم نمایید و سپس اجازه دهید تا خنک شود و به دمای کمتر از ۵۰ درجه سانتی گراد برسد به طوری که نه سفت شده باشد و نه باعث سوختن پوست شود. می توانید از دماسنج تمیز برای تست میزان حرارت آن استفاده کنید. (کمی از پارافین داغ شده را روی پوست دست، قبل از گذاشتن آن روی صورت امتحان نمایید).

۲-صورت را به طور کامل تمیز و سپس خشک نمایید. مرطوب کننده زده و روی پوست ماساژ دهید. روغن های چرب تقویت کننده پوست مانند روغن زیتون هم قابل استفاده می باشد. سپس گاز استریل یا در صورت امکان پد مخصوص پارافین تراپی را روی صورت فیکس نمایید.

۳-روی صورت را مقداری پارافین بمالید و این کار را چند بار انجام دهید تا لایه ای ضخیم ایجاد شود. بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ماسک را بردارید و صورت را با کرم ماساژ دهید تا رطوبت آن تامین شود.

چه کسانی نباید پارافین تراپی صورت را انجام دهند؟

تا این زمان دانستید که کسانی که پوست خشک و کم آب دارند می توانند پارافین تراپی را انجام دهند ولی

• افرادی که پوست حساس دارند

• افرادی که پوست چرب لکه دار دارند

• و افرادی که مشکلات مویرگی دارند

باید از پارافین تراپی خودداری نمایند.

نکات و هشدارها:

۱-بهتر است در یک سالن معتبر پارافین تراپی انجام شود.
۲-از انجام پارافین تراپی صورت در منزل و با بی تجربگی خودداری کنید تا مانع از سوختگی پوست شود، زیرا این کار با استفاده از موم داغ انجام می شود.
۳-اگر هنگام قرار گرفتن موم بر روی صورت، در تنفس خود دچار مشکل شدید یا احساس ناراحتی کردید، سریعاً آن را به اطلاع متخصص زیبایی خود برسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *